Hotelmania

Dzień potrójnej wiedzy kłanino

Piątek, 23 października, dla uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie, był wyjątkowym dniem pełnym emocji i wrażeń.

Stowarzyszenie Hotelmania, zorganizowało wydarzenie pod nazwą „Dzień Potrójnej Wiedzy – Kłanino”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach wygranej w konkursie #hotelowytydzieńZiemi2022, który został zainicjowany przez Green Officer – Agatę Delmaczyńską we współpracy z Inspektorem Hotelowym – Karolem Weberem.

#hotelowytydzieńZiemi jest cykliczną akcją, która się odbywa w drugiej połowie kwietnia. Celem jest zaangażować hotelarzy z całej Polski do wspólnego działania na rzecz Ziemi – sprzątanie parków, plaży oraz innych terenów, sadzenie drzew, spotkania, na których zespoły przemyślają oraz podejmują działania, które mogą zrobić w swoich hotelach z celem edukacji nie tylko swoich zespołów ale i Gości w zakresie ekologii.

Hotelmania w tym roku miała na celu zaangażować młodzież szkół średnich do aktywności na większą skalę. Zorganizowaliśmy konkurs na napisanie lub nagranie w formie video najlepszej na Eco-Bajki dla najmłodszych. Odbiorcami materiałów stworzonych przez uczniów, miały być dzieci w wieku 0-7 lat. Dzięki tym bajkom, czyli edukacji przez rozrywkę, dzieci mogły w łatwy sposób uczyć się i inspirować swoje eco zachowania.

Głosowanie na najlepszą pracę miało klika etapów. W pierwszym kroku, członkowie jury ocenili kreatywny pomysł, przekaz oraz jakość przedstawionego materiału. Wyłoniono 4 finalistów a ich prace zostały poddane głosowaniu na stronie w mediach społecznościowych Hotelmania. Głosowanie zdecydowało 2 najlepszych szkołach: Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie oraz Powiatowy Zespół Szkół w Kłaninie. Symboliczną różnicą punktów wygrała szkoła z Warszawy.

Nagroda Fair-Play!

Uczniowie, na czele z inicjatorką zwycięskiego projektu, Wiktorią Góralską, zdecydowali podzielić się nagrodą z uczniami PZS Kłanino. W związku z tym 23.09.2022, właśnie w Kłaninie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Dzień Potrójnej Wiedzy”.

Wydarzenie było okazją do świętowania nie tylko realizacja wygranej w konkursie. Celebrowaliśmy przede wszystkim fantastyczną postawę uczniów. Fair-Play było dla nas hasłem nagrody, którą zostały obdarowane dwie zwycięskie szkoły, ich uczniowie oraz opiekunki – HOTeachers Paulina Gosz i Aleksandra Krut. Ponadto z nagrody, którą były wystąpienia Agaty Delmaczyńskiej, Karola Webera, Miłosza Stanisławskiego, Przemysława Zwańskiego oraz organizacja gry terenowej Tropiciel, mogli skorzystać wszyscy uczestnicy, którzy przyjechali łącznie z 4 szkół.

Cele wydarzenia:

 1. Inspiracja młodzieży historiami hotelarzy, którą są szansą na dostrzeżenie znaczenie szerszej perspektywy o możliwościach profesjonalnego rozwoju w całej branży hospitality.
 2. Zapewnić wiedzę spoza szkolnego programu nauczania w ramach lekcji:
  – Miłosz Stanisławski – Hotelmania, “Świadomy rozwój w branży Hospitality”;
  – Agata Delmaczyńska – Green Officer, “Hotel w ekologicznej sieci powiązań”
  – Karol Weber – Inspektor Hotelowy, “Czym jest autentyczna usługa gościnność?”.
 3. Wzmocnić komunikacją o Hotelowym Tygodniu Ziemi przez panel gastronomiczny pod tytułem “Kuchnia zero-waste”, który został przeprowadzony przez Przemysława Zwańskiego – Chef de partie w Radisson Hotel & Suites Gdańsk, który jest absolwentem Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.
 4. Dostarczyć młodzieży na dobry start roku szkolnego – edukacyjnie i rozrywkowo spędzić czas, przez grę terenową zorganizowaną za pomocą narzędzi “Tropiciel”, którą poprowadził Adam Leszczyński – założyciel oraz pomysłodawca “Tropiciel”.
 5. Stworzyć przestrzeń do budowania relacji nie tylko pomiędzy uczniami różnych szkół, ale przede wszystkim uczniów z hotelarzami, przedstawicielami różnych biznesów i lokalnych władz. Stowarzyszenie Hotelmania jako jedną z nadrzędnych wartości stawia umiejętność prowadzenia dialogu uczniów z biznesem o pierwszych chwil po wyborze kierunku profesjonalnego rozwoju w hospitality.
 6. Wypromować destynację – Kłanino i Powiat Pucki jako destynacja turystyczna i przyjazna rozwojowi młodemu pokoleniu oraz szkołę Powiatowy Zespół Szkół w Kłaninie, jako szkołę z bardzo dużą gotowością do sięgania po nowatorskie formy i narzędzia, z myślą o edukacji na najwyższymi poziomie skuteczności. Za taką możliwość realizacji wydarzenia chcemy podziękować Panu Dyrektorowi szkoły – Rafałowi Wochna.
 

PSZ Kłanino, oprócz prelegentów oraz partnerów wydarzenia, gościła inne szkoły takie jak Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu oraz Zespół Szkół nr. 1 we Władysławowie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia zostali Jarosław Białk – starosta Pucki, Iwona Domachowska – naczelnik ds edukacji, Krzysztof Michalski oraz Michalina Sobczak – przedstawiciel hoteli Asto i Primavera.

Dla Stowarzyszenia Hotelmania jest to kolejny event, który jest realizowany dla uczniów technikum hotelarskiego. Hasłem organizacji jest “Hotel – dom tysiąca profesji, Hospitality – świat milionów możliwości”. Stowarzyszenie Hotelmania łączy trzy światy: uczniów, nauczycieli oraz ludzi z biznesu, w celu:

 1. Zaangażowania młodzieży szkół średnich w sektorze hospitality w pozaszkolne aktywności edukacyjne, wolontariat oraz konkursy branżowej, które sprzyjają świadomemu rozwoju w branży hotelarskiej.
 2. Pomocy nauczycielom w poszukiwaniu kontaktów/partnerów ze świata biznesu z celem tworzenia nowych możliwości współpracy na rzecz swoich uczniów.
 3. Poszukiwanie nowych możliwości oraz przestrzeni współpracy ludzi z biznesu hospitality z uczniami, nauczycielami oraz szkołami.
 4. Przekazywanie wiedzy i inspiracji naszych branżowych przyjaciół nauczycielom, dzięki czemu ich codzienna praca w procesie nauczania, staje się coraz ciekawsza i angażująca dla uczniów – storytelling – wiedza przekazana przez historię.
 5. Zbudowanie silnej, wyedukowanej i świadomej swoich celów społeczności liderów nowej gościnności, którzy będą wynosić polskie hotelarstwo na nowy lepszy poziom.
 

„Często otrzymujemy pozdrowienia i gratulacje od koleżanek i kolegów z branży, za to, że angażujemy się w rozwój hotelarskiej młodzieży, bo »wszystkim brakuje dziś rąk do pracy«. I to jest najciekawsze 🙂 Bo my z szukaniem »rąk do pracy« nie mamy nic wspólnego. Budujemy społeczność przyszłych liderów. Szacujemy, że 5-10 lat, nasi dzisiejsi uczniowie, będą zarządzania obiektami, będą prowadzili własne biznesy w branży hospitality, będą budowali genialną kulturę organizacji w tych biznesach i będą wpływali na odbudowę prestiżu profesji. Chcemy HOTelarzy dumnych i szczęśliwych, dlatego szukamy i dzielimy się z uczniami wiedzą, najlepszymi przykładami międzynarodowych karier dzisiejszych liderów branży oraz doskonałymi narzędziami”. – mówi Yana Korzh, Prezes Stowarzyszenia Hotelmania.

Jakie mamy plany na najbliższą przyszłość?

24.10.2022 w Krakowie, organizujemy największe, z resztą chyba jedyne tego typu wydarzenie, w 90% dedykowane uczniom i nauczycielom. BE MY GUEST – Zostań Liderem Nowej Gościnności. To konferencja edu-inspiracyjna dla prawie 2000 osób, na której oprócz uczniów i nauczycieli, nie może zabraknąć marek, dla których ważna jest przyszłość branży.